Menu
+421 948 532 008

Sponzorujeme projekt Domy na polceste

V hlavnom meste Kambodže vznikol v roku 2004 slovenský sirotinec s liečbou pre siroty s HIV ochorením. Nesúc patričný názov House of Family sa v dvoch domovoch lieči 124 maloletých detí, ktoré by dnes už pravdepodobne nežili. Hlavnými patrónmi tohto projektu sú Vysoká škola zdravotníctva a sociálnej práce svätej Alžbety v Bratislave a profesor, MUDr. Vladimír Krčméry. Domy na polceste sú doplnkovým projektom House of Family, určené pre väčšie deti. Reprezentujú prestupnú stanicu medzi pohodlím detského domova a realitou života v Kambodži. Vďaka podpore inštitúcie akou je občianske združenie Dvojfarebný svet môžu z detí vyrásť dospelí ľudia so šancou na lepší život.

Keď sme v roku 2015 vycestovali do „kráľovstva zázrakov“ – Kambodže, netušili sme aké vzácne poslanie v nás vyvolá návšteva projektu House of Family a Domov na polceste. Od tej chvíle sme pocítili obrovskú túžbu pomáhať združeniu Dvojfarebný svet, aby mohli ďalej poskytovať pomoc tým, ktorí ju potrebujú.Naša spoločnosť sa stala sponzorom Domu na polceste v meste Sihanoukville a z každej prijatej provízie prispieva 3-mi percentami. 

Prostredníctvom Domov na polceste sa v tejto dozrievajúcej fáze života učia žiť v menšej komunite, komunikovať, vzájomne si pomáhať a spolupracovať. Učia sa zodpovednosti, hospodária s peniazmi, sami si dávkujú lieky, upratujú si, nakupujú potraviny, varia a vzdelávajú sa. Každý deň ich pritom sprevádza sociálny pracovník, ktorého cieľom je viesť ich k nezávislému životu. Sú vrcholom starostlivosti o deti a dokončujú prácu sociálnych pracovníkov tým najdôležitejším – naučiť deti viesť samostatný a plnohodnotný život. 


Domy na polceste sú tri – dva v hlavnom meste a jeden v Sihanoukville na juhu Kambodže. 

Na pozemku v Sihanoukville stojí jednoduchý domček s farmou, v ktorom žijú štyria chlapci vo veku od 14 do 20 rokov. Menovite Chhon Sikron, Kan Sen, Chey Sokhea, Sit Chamroeun. Špecifikom je, že domček má aj malú farmu, kde sa chlapci učia zodpovednosti starostlivosťou o zvieratá a pestovaním hydroponického  šalátu.

My sme sa rozhodli pre podporu domčeku s farmou, ale svoju pomoc môžete orientovať aj do hlavného mesta, kde sa prenajímajú dva trojizbové byty s vlastnou kuchynkou. V jednom sú dievčatá vo veku od 16 do 21 rokov. V druhom byte žijú chlapci vo veku od 16 do 22 rokov. Všetci študujú, najstarší Matey študuje architektúru  na vysokej škole, popri štúdiu pracuje v hoteli.

Náklady na tak dôležitý projekt nie sú vysoké, ale celý projekt domovov na polceste je financovaný iba z darov sponzorov. Mesačná prevádzka jedného domova na polceste stojí v priemere 500 eur. To sú štyri eurá na deň života pre štyroch chlapcov na farme a necelé tri eurá na deň života pre šesť dievčat alebo chlapcov žijúcich v hlavnom meste.

Ak túžite zmeniť svet chudobných a chorých detí na farebný, prispejte na rozvoj tohto alebo iného projektu združenia Dvojfarebný svet.