Bývanie, ktoré dáva zmysel
Koncept bývania v Zelenom átriu má tri základné piliere. Prvým je zelená výstavba, druhým úspora prevádzkových nákladov a tretím budovanie susedskej komunity. „Je príjemné vedieť, že bývate na mieste, ktoré neodkrojilo z ornej pôdy a nebol kvôli nemu vyrúbaný les,“ zdôrazňuje využitie brownfieldu architekt Miroslav Marko, autor a investor projektu Zelené átrium. Okrem toho, že tím tvorcov revitalizoval bývalý brownfield, rozhodli sa tiež využiť čo najviac materiálov z pôvodnej budovy. „Podarilo sa nám zrecyklovať viac ako 90 percent materiálu. V roku 2002 kúpil investor (spoločnosť SMF Marko) chátrajúcu budovu bývalých polygrafických závodov s úmyslom vystavať luxusný bytový projekt. Plány však prekazila kríza a projekt sa znovuzrodil ako zelený projekt prvého pasívneho bytového domu na Slovensku.
Sme pripravení a vieme, ako na to
„Cieľom projektu je ukázať, že má zmysel u nás stavať domy s minimálnou spotrebou energie už teraz a nie je potrebné čakať na platnosť smerníc či zmenu legislatívy,“ hovorí architekt. Definícia pasívneho domu hovorí, že na jeho prevádzku musí dom spotrebovať menej ako 15 kilowatthodín na meter štvorcový za rok. Pre predstavu – je to približne o 90 percent menej, ako v bežnom dome postavenom pred rokom 1995. Na dosiahnutie tejto bilancie autori stavby použili tie najmodernejšie výpočty a technológie, ktoré z nej robia slovenský unikát. Dodáva, že dôkazom toho, že filozofia zelenej architektúry nie je len „zábavkou“ architektov a akademikov, je aj veľký záujem o byty. Zo 44 bytových jednotiek bolo v čase slávnostnej inaugurácie budovy predaných 75 percent. Silným argumentom pre kúpu bytu bola vízia vynikajúceho komfortu bývania v kombinácii s takmer nulovými nákladmi na prevádzku. „Slovensko je po všetkých stránkach pripravené na tento typ stavieb. Vieme, ako na to, a vieme aj, že existuje dopyt,“ konštatuje Miroslav Marko.
Vraciame ľudskosť tam, kde má byť
Kým druhým pilierom stavby sú spomínané takmer nulové náklady na prevádzku, tretím, nemenej dôležitým pilierom je susedské spolužitie. „Myslíme si, že dobré susedské vzťahy sú nadovšetko, pre obyvateľov sme preto pripravili pôdu pre ich vznik,“ hovorí architekt. Utužovanie dobrých vzťahov by mal uľahčiť harmonický spoločný priestor zelenej strechy a spoločenské priestory na druhom poschodí budovy. Okrem praktických výhod má toto riešenie aj ďalší rozmer: vďaka nemu majú obyvatelia väčšiu šancu vytvoriť si vzťah nielen jeden k druhému, k svojmu bytu, ale aj k celej budove. Tri piliere robia zo Zeleného átria jednu z najvýznamnejších stavieb súčasnosti u nás. Sú tiež symbolom toho, že bývanie nie je len „strecha nad hlavou“, ale filozofiou a životným štýlom. Hovorí totiž o tom, že sa končí éra nezmyselného plytvania zdrojmi a financiami a nastupuje éra úsporného a ľudského bývania,“ dodáva na záver hrdý architekt a investor projektu.