V dnešnej ponuke kvalitných stavebných materiálov sa nájde mnoho alternatívnych noviniek, ktoré sú vyhľadávané pri výstavbe a rekonštrukciách rôznych objektov s cieľom nahradiť tie staršie. Popularita klasických osvedčených materiálov využívaných dlhé tisícročia však nie je náhodná a preto ich prichádzajúce novinky nahradia len veľmi ťažko. To sa týka aj terrazza, špeciálneho prírodného materiálu z mramoru, ktorý zažíva ďalšie znovuzrodenie a my si ho ideme trochu priblížiť.

Tradičný materiál využívame storočia

Zmes prírodného mramorového kameniva oficiálne nazývaného terrazzo je využívaná už dlhé storočia. Za oficiálne prvé zmienky sa považuje jeho prítomnosť v starovekých budovách v Palestíne a Malej Ázií. Jeho kvalita a dobrá odolnosť voči poškodeniam sa rýchlo osvedčila a materiál bol vyhľadávaný aj počas ďalších období až dodnes. Následne ho rozvoj moderného stavebníctva v 19. a 20.storočí nachvíľu poslal do úzadia, no v súčasnosti sa opäť dostáva na výslnie.

Typické mozaikové obrazce

Terrazzo má viacero špecifických čŕt a jednou z nich sú typické mozaikové obrazce. Tie síce nie sú pri tvorbe dizajnu podmienkou a na trhu nájdeme mnoho iných atraktívnych prevedení, no práve s mozaikou si tento materiál najčastejšie spájame. Nápad tvarovať toto mramorové kamenivo takýmito motívmi prišiel už v staroveku, keď s ním začínali Egypťania a ďalej ho rozvíjali v rímskej architektúre.

Mramor dýcha prírodou

Seriózni predajcovia ponúkajúci terrazzo vám nikdy nepredajú žiadnu imitáciu. Pravá verzia tohto materiálu je totiž spracovávaná čisto na prírodnej báze z nefalšovaného mramoru, ktorý sa ťaží v prírodných ložiskách. Aj preto sú jeho vlastnosti vhodné práve pre tie vybrané druhy nehnuteľností, v ktorých dokáže mramor spĺňať úlohu kvalitného materiálu.

Najčastejšie na podlahách

Terrazzo nájdeme najčastejšie na podlahách, pretože vlastnosti tohto kameniva sú priam predurčené na ich spracovanie. To však nie je všetko a jeho využitie pokračuje viacerými doplnkami pre interiér aj vonkajšie plochy. Napríklad v súčasných rustikálnych príbytkoch sa nachádzajú rôzne kombinácie obkladov z terrazza, lebo dokážu vytvárať originálny dizajn vhodný pre daný štýl.

 

Pozitív tohto prírodného materiálu je viacero, no na druhej strane mu môžeme aj niečo vytknúť. Popri dobrej tvarovateľnosti, ľahkej údržbe, dizajnovej variabilite a odolnosti voči poškodeniam môžeme spomenúť slabú nasiakavosť. Tá sa podľa rastúceho záujmu a vyšších predajných čísel však nejaví ako prekážka, vďaka čomu zažíva terrazzo veľké znovuzrodenie a dostáva sa do rôznych nehnuteľností vrátane tých obytných.

 

Text : Róbert Bosák

Foto : tofo.me, tuneldelhada.com, citystonedesign.sk, odes.sk, koebenhavnstoemrer.dk